Zlot fanów "07 Zgłoś się"

Urodził się 5 lipca 1935 roku w Warszawie. Był reżyserem filmów fabularnych i dokumentalnych.

Krzysztof Szmagier – reżyser i scenarzysta

Krzysztof Szmagier (1935–2011) był polskim reżyserem filmów dokumentalnych i fabularnych oraz scenarzystą, znanym przede wszystkim z telewizyjnych seriali sensacyjnych. Urodził się 5 lipca 1935 r. w Warszawie, ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Przed pracą filmową był dziennikarzem „Głosu Pracy” oraz cenionym dokumentalistą (m.in. nakręcił film o tresurze milicyjnych psów „Selim”). Debiutował w fabule w 1970 r. serialem Przygody psa Cywila, który okazał się sukcesem zarówno wśród widzów dziecięcych, jak i dorosłych. Następnie stworzył serial kryminalny 07 zgłoś się (emitowany w latach 1976–1987, 21 odcinków) – był głównym reżyserem i współautorem scenariusza tego kultowego cyklu. Oba seriale zapewniły Szmagierowi stałe miejsce w historii polskiej telewizji. Krzysztof Szmagier zmarł 17 grudnia 2011 r. w Warszawie.

Planowany tytuł “07 Zgłoś się”.

Pierwotnie produkcję zatytułowano „Przygody porucznika Bolskiego”. Takie robocze nazwy czterech scenariuszy miał przy sobie reżyser podczas poszukiwania odtwórcy głównej roli. Ostatecznie tytuł został zmieniony na „07 zgłoś się”, co nawiązywało do radiowego wezwania Milicji w PRL (numer 07).

Ciekawostki.

  • Bronisław Cieślak – aktor-amator. Do roli por. Borewicza Szmagier wybrał dziennikarza Bronisława Cieślaka. Niektóre scenariusze pisał z myślą o cechach aktora – np. wiedział, że Cieślak potrafi świetnie pływać, dlatego w serialu Borewicz demonstruje umiejętności pływackie.

  • Pierwszy rozbiór Grażyny Szapołowskiej. W 14. odcinku „07 zgłoś się” pt. “Hieny” grała Grażyna Szapołowska (jako prostytutka Lidia Dorecka). Szmagier żartobliwie wspominał, że był „pierwszym, który rozebrał w filmie Grażynę Szapołowską”.

  • Incydent w Nowym Jorku. Podczas kręcenia filmów dokumentalnych Szmagier został kiedyś aresztowany w Nowym Jorku za… sfilmowanie Statuy Wolności. 

Wpływ na charakter serialu i miejsce w kulturze.

Krzysztof Szmagier wprowadził do serialu „07 zgłoś się” nietypowe jak na PRL-owskiego milicjanta elementy i wątki. Jego Borewicz nie nosił munduru, a ubrania pochodzenia zachodniego (koszulki marki Puma, dżinsy), palił Marlboro i próbował Coca-Colę – był cynicznym, twardym bohaterem w stylu czarnego kryminału. Portal Kryminalny zwraca uwagę, że serial – obok oficjalnej propagandowej konwencji – odważnie ukazywał polską „przestępczą rzeczywistość” tamtej epoki. Szmagier wykorzystywał również sugestie oficerów MO, by nadać akcjom realizmu. Dzięki temu „07 zgłoś się” zachowało scenograficzną autentyczność dokumentalisty i zyskało status majstersztyku gatunku. Sam serial i jego bohater od lat cieszą się kultowym statusem w polskiej kulturze masowej, a Krzysztof Szmagier bywa określany „ojcem sukcesu” por. Borewicza.

Źródła: biografie i wywiady z reżyserem, onet.pl oraz analizy kulturowe serialu (portalkryminalny.pl).
Foto: Akpa

0
Would love your thoughts, please comment.x